Miesiąc listopad 2008

Memrystorowo-tranzystorowa hybryda

Podczas Memristor and Memristor System Symposium, które odbyło się w Berkeley, zademonstrowano pierwszy w historii układ będący połączeniem memrystorów z tranzystorami. Memrystor, po raz pierwszy pokazany w maju bieżącego roku, to czwarty typ podstawowego obwodu elektrycznego. Pokazany właśnie przez HP…

OLED-owy przełom

Na południowokoreańskim Uniwersytecie Narodowym Pusan powstały niebieskie diody organiczne (OLED). Dzięki pracom profesora Jin Sung-Ho telewizory i monitory OLED mogą w końcu zagościć w naszych domach. Wśród zalet technologii OLED warto wymienić znacznie większą skalę barw i jasności, niż w…

Grafenowa pamięć

Profesor James Tour oraz Yubao Li i Alexander Sinitskii z Rice University zauważyli, że grafitowa płytka o grubości zaledwie 10 atomów może świetnie sprawdzić się przy produkcji pamięci komputerowych, których właściwości są znacznie lepsze niż obecnie stosowanych układów flash. Naukowcy…

Ekonomicznie opłacalne ogniwo wodorowe

Jednym z paliw dla samochodów przyszłości może być wodór. Jednak, zanim będzie on powszechnie używany, trzeba opracować tanie technologie jego produkcji, dystrybucji i przechowywania w ogniwach paliwowych pojazdów. Dzięki pracom greckich naukowców już wkrótce może powstać ekonomicznie opłacalne ogniwo wodorowe.

IBM i DARPA pracują nad elektronicznym mózgiem

IBM wraz z naukowcami z pięciu uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych i przy pomocy finansowej instytucji DARPA, planuje zbudować elektroniczny mózg, który w pierwszej wersji miałby charakteryzować się inteligencją na poziomie kota, a w dalszej perspektywie symulować prace nawet ludzkiego mózgu.…

Oficjalny początek sprzedaży Nehalemów

Intel rozpoczął sprzedaż procesorów z rodziny Core i7. To oficjalna nazwa architektury znanej dotychczas pod kodową nazwą Nehalem. Układy wykonane w technologii 45 nanometrów jako pierwsi na świecie mogli kupić Japończycy. Przed sklepami w tokijskiej dzielnicy Akihabara zgromadziły się setki…

Miliony na naprawę Wielkiego Zderzacza

Serwis Computerworld dowiedział się, że naprawa Wielkiego Zderzacza Hadronów będzie kosztowała co najmniej 21 milionów dolarów. Może ona także potrwać dłużej, niż pierwotnie przypuszczano. Jak pamiętamy, wkrótce po uruchomieniu urządzenia, doszło do jego awarii. Stopiły się przewody elektryczne łączące dwa…

Konkurent Blu-ray. Tańszy, pojemniejszy, lepszy?

Zapowiedzi nowego typu nośnika wyglądają bardzo obiecująco. Firma Royal Digital Media chce zaoferować konsumentom nowy dysk optyczny o większej pojemności niż dzisiejsza oferowana przez Blu-ray, przy znacznie niższym koszcie pojedynczej płyty oraz odtwarzaczy. Patrząc na całą rzecz z punktu widzenia…

Roboty komponują piosenkę

Eduardo Miranda z Interdisciplinary Centre for Computer Music Research na University of Plymouth skonstruował roboty, które samodzielnie potrafią skomponować własną piosenkę. Naukowiec zaprogramował dwa urządzenia tak, by wydawały przypadkowe dźwięki. Następnie pozostawił je same sobie przez dwa tygodnie. Po tym…

Odpowiedź AMD na Atoma. Notebook za 430$

Którego sercem jest układ Athlon 2650e. Wcześniej zaprezentowano niewielkie desktopy wyposażone w powyższy procesor, za cenę zaledwie 298$. Owszem, 'atomowe’ netbooki potrafią kosztować sporo mniej (w przyszłym roku cena najtańszych ma się kształtować w przedziale 200-250USD) ale w wypadku omawianego…