Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Co sprawia, że telefon szybko się rozładowuje?

telefonJeszcze dziesięć lat temu ładowaliście telefon raz w tygodniu? Niestety te czasy minęły i odeszły w niepamięć. Obecnie wiele telefonów wymaga nawet dwukrotnego ładowania w ciągu dnia. Dlaczego tak się dzieje? I czy możliwy jest powrót do „starych, dobrych czasów”?

Powód pierwszy – duży ekran

Wyświetlacz jest jednym z największych pożeraczy prądu. Obecnie prawie wszystkie smartfony wyposażone są w ogromne ekrany dotykowe. I nie należy oczekiwać, że w najbliższej przyszłości sytuacja ulegnie zmianie. Wręcz przeciwnie – analiza trendów rynkowych jasno pokazuje, że ekrany smartfonów są coraz większe. Oczywiście „rośnięcie” ekranów powoduje, że mają one coraz więcej zalet. Jednak konsekwencją jest również poważna wada – zmniejszenie czasu pracy na baterii.

Czy można sobie radzić z tym problemem? Pomocne może się okazać przyciemnienie wyświetlacza. Pamiętajcie, że im jaśniej ekran świeci tym więcej zużywa energii.

Powód drugi – energochłonne aplikacje

Trudno sobie wyobrazić smartfon bez aplikacji. Niestety część z nich ma nieposkromiony apetyt na energię. Jakie to aplikacje? Nie mamy dobrych informacji. Na pierwszych miejscach w tym niechlubnym zestawieniu znajdują się Facebook, Instagram czy Spotify, czyli jedne z najpopularniejszych aplikacji na świecie, z których większość z nas korzysta kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt razy dziennie.

Czy można sobie poradzić z tym problemem? Niestety w tym przypadku skuteczne będzie jedynie odinstalowanie aplikacji. Tylko czy takie rozwiązanie problemu wchodzi w grę? Raczej nie.

Powód trzeci – nadajnik GPS

Nadajnik GPS w telefonie to naprawdę fajny gadżet. Jest on wykorzystywany nie tylko przez systemy nawigacji satelitarnej, ale również przez inne, codziennie wykorzystywane aplikacje. Dzięki geolokalizacji jesteśmy w stanie szybko wyszukać najbliższą restaurację lub najdogodniejsze połączenie autobusowe.

Pamiętajcie, że nadajnik GPS nieustannie poszukuje sygnału wysyłanego przez satelity umieszczone na orbicie okołoziemskiej. A ciągła praca to ciągłe zużywanie energii. Na szczęście z tym problemem można sobie łatwo poradzić, wyłączając GPS kiedy go nie potrzebujemy. Dzięki temu czas pracy na baterii ulegnie wydłużeniu.

Zobacz ten wpis:  Miniaturowe filtry Cut komórkowych hałasu na muzykę telefony dla lepszego dźwięku

Pozostałe powody

Jest jeszcze kilka sztuczek, dzięki którym rzadziej trzeba korzystać z ładowarki. Można na przykład wyłączyć synchronizację kont pocztowych lub włączyć tryb oszczędzania energii. Można również wybrać smartfon z dobrą baterią lub kupić powerbank.

Jednak nie należy oczekiwać, że podejmowane działania spowodują, że telefon będziemy mogli ładować na przykład raz w tygodniu. Wysoka wydajność tych popularnych urządzeń powoduje, że wymagają dużo energii. Dlatego należy przyzwyczaić się do codziennego ładowania baterii.

Eksperci przekonują, że możliwa jest produkcja baterii o kilkukrotnie większej pojemności. Baterie takie mogłyby skutecznie rozwiązać problem krótkiego czasu pracy. Ale nie należy się spodziewać, że pojawią się one w najbliższej przyszłości. Przynajmniej nic na to nie wskazuje.

Źródło: Allview – telefony komórkowe