Physical Address
304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124
Physical Address
304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124
Producent – oddając do użytku i wprowadzając na rynek urządzenie elektryczne lub elektroniczne – zapewnia, że spełnia ono zasadnicze wymagania dotyczące kompatybilności elektromagnetycznej EMC. Które akty prawne zawierają regulacje dotyczące EMC?
Dla państw członkowskich Unii Europejskiej – czyli również Polski – kwestie związane z kompatybilnością elektromagnetyczną regulowane są przez dwie dyrektywy unijne. Pierwsza z nich to dyrektywa EMC 2014/30/UE.
W dokumencie tym zawarte są m.in. zasadnicze wymagania, które musi spełniać urządzenie, by mogło zostać nazwane kompatybilnym elektromagnetycznie. Pierwszy wymóg sprowadza się do tego, by nie zaburzało pracy innych urządzeń, a drugi – by posiadało odpowiedni poziom odporności na zaburzenia elektromagnetyczne emitowane przez inne urządzenia. Producent, który wprowadza na rynek urządzenie elektryczne lub elektroniczne potwierdza, że jest ono zgodne z oboma zasadniczymi wymaganiami.
Z kolei dyrektywa RED (dawniej R&TTE) 2014/53/UE reguluje kwestie dotyczące urządzeń radiowych. Zgodnie z tym aktem urządzenia radiowe powinny być tak skonstruowane, by zapewnić:
Domniemanie zgodności urządzeń z zasadniczymi wymaganiami dyrektywy kompatybilności elektromagnetycznej czy też dyrektywy RED można wykazać poprzez spełnienie odpowiednich norm zharmonizowanych, które mają zastosowanie to danego urządzenia bądź systemu. Wykaz norm zharmonizowanych jest cyklicznie aktualizowany i publikowany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Producent wytwarzający urządzenia elektryczne lub elektroniczne musi podjąć decyzję o tym, czy ocenę zgodności urządzenia z wymaganiami unijnymi przeprowadzi w ramach wewnętrznej kontroli czy też może zleci ocenę jednostce notyfikowanej.
Po stwierdzeniu, że urządzenie spełnia zasadnicze wymagania dyrektywy, producent umieszcza na każdym egzemplarzu aparatury oznakowanie CE oraz sporządza pisemną deklarację zgodności UE.
Projektant urządzeń i systemów elektronicznych od początku procesu tworzenia nowej aparatury powinien zwracać uwagę na to, by była ona projektowana w taki sposób, aby była zgodna i spełniała zasadnicze wymagania dotyczące kompatybilności elektromagnetycznej.
Można również zdecydować się na współpracę z firmą doradczą, która pomoże zidentyfikować potencjalne problemy związane z brakiem kompatybilności elektromagnetycznej i pomoże znaleźć rozwiązanie problemów. Takie konsultacje mogą odbywać się na każdym etapie projektu, ale eliminowanie problemów we wczesnym stadium projektu w znaczący sposób wpływa na końcowy koszt i czas trwania projektu. Konsultacje mogą obejmować:
Więcej informacji o konsultacjach EMC znajdziesz na stronie emcsolution.pl