Physical Address
304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124
Physical Address
304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124
Dioda LED (dioda elektroluminescencyjna LED – Light Emitting Diode)
Element elektroniczny, świeci pod wpływem przepływu prądu. W sprzedaży występuję kilka kolorów diod w zależności od materiału z jakiego zostały wykonane. Zielone, czerwone, żółte te były jako pierwsze w sprzedaży z biegiem czasu powstały diody białe, niebieskie przez długi czas były one dużo droższe od tych trzech podstawowych kolorów teraz ich cena utrzymuję się na poziomie 50 groszy za sztukę. Są diody które świecą światłem nie widocznym dla oka człowieka, są to diody podczerwieni IR – InfraRED. Najczęściej możemy je spotkać w pilotach do telewizorów.
Dioda jest elementem półprzewodnikowym, napięciem jakim może być zasilana to 3 Volty taki napięcie jest potrzebne żeby świeciła swoją pełną mocą. Diody o kolorze czerwonym zaczynały już się zaświecać przy napięciu około 1,6 Volta tylko świeciły trochę słabo. Diody LED mają plusa (ANODE) i minusa (KATODE), jak rozpoznać który to który ? Jeżeli dioda jest nowa to jedna z nóżek będzie dłuższa i to jest właśnie PLUS (anoda), natomiast jak dioda ma równe obie nóżki to przy diodach okrągłych możemy poznać minusa (katodę) po ściętej jednej stronie. Jeżeli podłączymy diodę odwrotnie to nic jej się nie stanie po prostu nie zaświeci.
W sprzedaży są diody przystosowane na napięcie 12 Volt mają po prostu wbudowany w sobie rezystor, są również diody migające te natomiast mają wbudowany układ odpowiadający za gaszenie i zapalanie diody. Diody te możemy rozpoznać po ciemnej (czarnej) plamce w wewnętrznej części obudowy.
Poniższe zdjęcia przedstawiają rożnego rodzaju i kształtu diody oraz ich symbol który jest używany w schematach ideowych.
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Katoda to (+) a anoda to (-)
Poprawione, przynajmniej widać że ktoś to czytał 🙂
Pozdrawiam
anoda to plus (+) a katoda (-)
jak ktoś nie wierzy to prosze sprawdzić na innych stronach elektronicznych.
Pozdrawiam
To zależy, w odbironikach katoda jest elektrodą ujemną ,a w źródłach elektrodą dodatnią. Sposób patrzenia jest zależny od sposobu siedzenia.
„nie” z przymiotnikami piszemy łącznie