Physical Address
304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124
Physical Address
304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124
Połączenie szeregowe
Jak wygląda połączenie szeregowe dwóch lub większej ilości elementów elektrycznych bądź elektronicznych. Przykład będzie przedstawiony na rezystorach.
Przykład połączenia rezystorów szeregowo, biegunowość zaznaczona dla ułatwienia zrozumienia podłączenia do zasilania (rezystory nie maja biegunowości i można je podłączać jak się chce).
Obliczanie rezystancji zastępczej rezystorów połączonych szeregowo odbywa się w następujący sposób. Sumujemy wszystkie rezystory czyli R1+R2+R3+R4+Rn = Rz
Rz – oznaczamy rezystancję zastępczą.
Połączenie równoległe
Przykład połączenia rezystorów równolegle, tak samo jak w przykładzie wyżej oznaczyłem biegunowość umownie aby było wszystko łatwe i przejrzyste.
Obliczenie rezystancji zastępczej rezystorów połączonych równolegle nie jest już takie proste jak w przypadku połączenia szeregowego.
Aby obliczyć rezystancję dwóch rezystorów połączonych równolegle nie zastosujemy wzoru tylko wzór taki łącząc dwa takie same rezystory równolegle ich rezystancja zastępcza zawsze będzie dzielona przez dwa na przykład dwa rezystory R1 i R2 = 10 Ohm da nam wynik 5 Ohm. Podstawmy to do wzoru
Na koniec ciekawostka obliczanie pojemności kondensatorów połączonych równolegle jest zupełnie odwrotne niż obliczanie rezystancji rezystorów.
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Mam pytanie, bo nie mogę się domyślić (żółtodziób) co oznacza Rn?
N-ta wartość czyli kolejna